Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych- Szwarc. Jest laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych.
W 2000 roku była finalistką międzynarodowego konkursu „Tunbridge Wells International Young Artist Concert Competition” w Wielkiej Brytanii. W latach 1994 i 1995 otrzymała stypendium Uniwersytetu w Bostonie, które umożliwiło jej naukę pod kierunkiem wybitnego pedagoga oraz pierwszej flecistki Boston Symphony Orchestra - profesor Doriot Anthony Dwyer. Dwukrotnie otrzymała stypendium amerykańskiej organizacji „Apple Hill Chamber Players”, dzięki któremu doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie kameralistyki pod okiem wybitnych muzyków i profesorów w Stanach Zjednoczonych. W ramach kursów mistrzowskich swój warsztat kształciła pod okiem znakomitych flecistów takich jak: Sir James Galway, Jean Pierre Rampal, Julius Baker, Marina Piccinni, Bernard Goldberg.
Dla firm fonograficznych „Dux” i „Polskie Nagrania” dokonała nagrań płyt z muzyką orkiestrową i kameralną. Płyta „Chopin Symphony Jazz Project”, w której nagraniu brała udział otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk w 2011 roku.
Maria Peradzyńska-Filip występowała jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy na wielu festiwalach w kraju i zagranicą – w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czechach oraz Ukrainie.
W latach 2005-2013 była pierwszą flecistką Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, obecnie współpracuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Polską Orkiestrą Radiową.
Maria Peradzyńska-Filip bierze aktywny udział w życiu artystycznym dając koncerty również jako solistka i kameralistka na wielu festiwalach. W roku 2015 z triem fortepianowym zdobyła I miejsce na „International Master Competition for Music Teachers” w Warszawie.
Obecnie Maria Peradzyńska-Filip jest asystentem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 13 lat prowadzi klasę fletu w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Jej uczniowie są laureatami ponad dwustu prestiżowych nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, na których rywalizowali ze studentami oraz zawodowymi muzykami będąc uczniami szkoły muzycznej II stopnia (między innymi: Adams Flute Competition, Theobald Boehm International Flute Competition, Praska Wiosna, Gazzelloni Flute Competition, Guangzhou Flute Competition, International Flute Competition w Sofii). W czerwcu 2017 roku jej uczennica osiągnęła największy sukces zdobywając III miejsce na Kobe International Flute Competition w Japonii oraz została nagrodzona prestiżową nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii debiut roku. Inna absolwentka w wieku dziewiętnastu lat otrzymała posadę w Akademii przy Staatsoper w Monachium oraz debiutowała występując w Gewandhaus Orchester w Lipsku.
Prowadzi klasę fletu w ramach kursów mistrzowskich w Nowym Sączu, Krzyżowej, Wolsztynie, Szczecinie oraz Warszawie, a za swoją pracę oraz wkład w rozwój kultury polskiej dwukrotnie otrzymała nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, w 2015 roku nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w 2017 roku została odznaczona Brązowym Medalem GloriaArtis.