prof. Bartłomiej Duś

Bartek Duś to polski saksofonista, międzynarodowy solista oraz kameralista. Wyróżniony medalem „Primus Inter Pares” absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Bernarda Steuera jest obecnie jedynym wykładowcą klasy saksofonu klasycznego macierzystej uczelni. Ukończył z najwyższą oceną Konserwatorium Paryskie w klasie Claude'a Delangle'a oraz Konserwatorium Wersalskie gdzie kształcił się pod kierunkiem Vincenta Davida. 

Jest laureatem nagród:

- III Nagroda i Nagroda Publiczności w Międzynarodowym Konkursie „Aeolus” w Düsseldorfie (2012)

- Grand Prix i Nagroda Ministra Kultury w Koncercie Roku 2012 w Poznaniu

- I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Hülsta Woodwinds” w Münster (2011)

- II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym w Słowenii (2011)

- I Nagroda i Złoty Medal
w Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009)

Bartek Duś był stypendystą Polskiego Ministra Kultury jak i Rządu Francuskiego. Został kilkukrotnie laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Jako solista Bartek Duś występował z towarzyszeniem wielu orkiestr m. in.: Orkiestra kameralna Aukso, Orkiestra Muzyki Nowej, Dusseldorf Symphoniker, Rhenische Philharmonie, Filharmonia Śląska, Słoweńska Narodowa Orkiestra Kameralna.

Koncertował na Festiwalu Warszawska Jesień, Vienna SaxFest, Summerwinds Münsterland, Mlada Praha, Festisax, Jeunesse Musicales, St Petersburg International Festival, Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich.

Bartek Duś przyczynia się do powstawania literatury saksofonowej współpracując z wieloma polskimi kompozytorami. W efekcie jego działań powstały nowe koncerty saksofonowe: Marcela Chyrzyńskiego, acieja Jabłońskiego, Aleksandra Nowaka i Tomasza Opałki. W 2017 roku podjął się dokonania ranskrypcji na saksofon sopranowy Koncertu na Flet i Orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego co spotkało się z uznaniem i akceptacją samego kompozytora.

Bartek Duś jest współzałożycielem MagDuś Duo wraz z pianistką Magdaleną Duś. Duet zdobył II Nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Łodzi (2013) oraz II Nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Weronie (2014). W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się ich debiutancka płyta "Malinconico" (CLCL 123) zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku. W 2017 MagDuś Duo otrzymało status artysta-rezydent IPIUM Silesia w programie Instytutu Muzyki i Tańca.