prof. Alexander Gebert

Alexander Gebert urodził się w 1977 roku w Warszawie, w rodzinie muzyków. Gdy miał trzy lata, przeprowadził się wraz z rodziną do Finlandii. Tu w 1982 roku rozpoczął studia w klasie wiolonczeli Timo Hanhinena w Turun Konservatorio w Turku. Następnie studiował w Sibelius-Akatemia u Csaby Szilvaya, Victorii Yagling, Kazimierza Michalika, Marko Ylönena oraz Heikkiego Rautasalo. W latach 1995–1998 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach stypendium Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Naukę kontynuował u Philippe’a Mullera w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris oraz – w ramach stypendium DAAD – u Natalii Gutman w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart.
W 2002 roku otrzymał trzyletnie stypendium paryskiej Groupe Banques Populaires.
Alexander Gebert wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs w wieku 16 lat. W 1997 roku zajął II miejsce na Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a w 2000 roku zdobył III nagrodę na Konkursie im. Antonia Janigra w Zagrzebiu, II nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Genewie (gdzie grał wraz z Orchestre de la Suisse Romande pod batutą Heinricha Schiffa) oraz I nagrodę na Konkursie im. Valentino Bucchiego w Rzymie.
Występował zarówno jako solista, jak i kameralista na wielu prestiżowych festiwalach, m.in.: Kuhmon Kamarimusiikki, Oleg-Kagan-Musikfest, Festival de Deauville, Ravinia Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, West Cork Music, Wege durch das Land oraz na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.
Szczególne znaczenie miały dla niego spotkania z kompozytorami takimi jak Mauricio Kagel, Salvatore Sciarrino, Friedrich Cerha, Krzysztof Meyer, Krzysztof Penderecki, Albert Schneltzer, Richard Dünser i Kurt Schwertsik.

W 2004 roku zaproszono go do składu Altenberg Trio Wien. Z zespołem tym, mającym swą siedzibę w wiedeńskim Gesellschaft der Musikfreunde, występował do roku 2012, współuczestnicząc w wykonaniach ogromnej ilości utworów – prócz prawie dwustu triów fortepianowych zespół miał także w repertuarze utwory na inne składy kameralne: kwartety i kwintety fortepianowe, duety, koncerty potrójne oraz kameralistykę wokalną, które prezentował na ponad 1000 koncertów, m.in. w Brahms Saal w Musikverein i Schloss Weinzierl, czym zyskał sobie reputację jednego z najbardziej konsekwentnych zespołów w swej kategorii.
Alexander Gebert od 2010 roku jest profesorem i prorektorem Hochschule für Musik Detmold. W roku akademickim 2011/2012 był profesorem wizytującym w Akademii Muzycznej w Katowicach. Wraz z Altenberg Trio nauczał w Konservatorium Wien Privatuniversität, Accademia di Musica di Pinerolo oraz Accademia Pianistica „Incontri col Maestro” w Imoli we Włoszech. Artysta prowadzi mistrzowskie kursy wiolonczelowe na całym świecie, regularnie daje też lekcje w Belgii, Finlandii i Polsce.